Що буде, якщо заборонити кредити в Україні

Давайте на хвилинку замислимося – а що буде, якщо завтра зникнуть всі споживчі незабезпечені заставою кредити – готівкою, на конкретну покупку, на відпустку. Залишимо тільки іпотеку, автокредити плюс цільові на освіту і лікування. Як зміниться Україна?

Звичайно, буде важко і боляче

  • По-перше, втратять роботу безліч банківських клерків – їм доведеться вдосконалювати свої продажні навички в інших місцях. Втім, хороших продавців відривають з руками, а погані нам не потрібні.
  • По-друге, різко впадуть продажі. Але продажі чого? В першу чергу техніки зарубіжного виробництва. Погано це для України? Для ланцюжка перекупників – так, для країни – абсолютно байдуже. Звичайно, буде певний удар і по продажу товарів, але недовго – через деякий час вони, навпаки, стануть продаватися краще, бо попросту дешевше.

Складніше буде санаторно-курортному комплексу від Львова до Мальдів. Якщо Мальдіви нас економічно не цікавлять, то у внутрішнього туризму може піти навіть прогрес – втративши кредитних гостей, власникам херсонських санаторіїв, можливо, доведеться трохи знижувати свої позамежні ціни.

А головне – не зможуть перевести кредит ті, хто звик «перепозичати, щоб переотдати»; люди, завдяки яким кредитний міхур і надувається. Ось тут роботи вистачить і банкам, і судовим приставам, і колекторам, і соціальним службам. Це буде, якщо завгодно, хірургічна операція замість відверто безглуздого консервативного лікування. Великий урок відповідальності і дорослості.

Малий обман заради великого обману

Скасування кредитів, звичайно, не буде, але нам потрібно усвідомлення того, що споживання за допомогою кредитування – не тільки злочин (заохочення лихварства), але і помилка. Кредитувати треба не громадян, а виробництво, щоб воно могло проходити стартові етапи, могло вставати на ноги і випускати нормальну українську продукцію за нормальними для українських людей цінами. Потрібно абсолютна, непорушна повага до приватної власності, потрібне розслідування всіх випадків силового тиску на бізнес.

Але це – робота. Куди простіше розкрутити кредитну рулетку і дивитися, куди полетить кулька. З умовних 36 секторів вітчизняного кредитування близько 30 зараз належать так званим держбанкам, тобто ставка вірна. Суспільство рухається далі по доріжці споживання, ми беремо позику за боргом, активуємо кредитні карти, купуємо прикольні гаджети, і ось вже доля «Хуавея» нам цікавіше, ніж майбутнє України, мови, культури. І головне, що без майбутнього жити якось уже виходить, а ось без Гуглівского PlayMarket некомфортно.