СБУ припинила злочинну схему колекторів-вимагачів

Одна з українських МФО неправомірно нараховувала боржникам штрафи і пені, після чого шляхом залучення колекторських агентств намагалася «вибити» з боржників гроші і переводила їх на офшорні рахунки. Кіберспеціалісти СБУ викрила злочинну схему, провели обшуки і зупинили незаконну діяльність колекторів – про це в офіційному релізі повідомляє прес-центр служби.

Як працювала схема з вимагання грошей у боржників МФО

Після виникнення тривалого прострочення мікрофінансових організація «накручувала» до тіла боргу позичальників штрафи і пені в розмірі 300% від початкової суми, після чого в супроводі наспіх підготовлених і не мають юридичної сили документів передавала справу в роботу колекторським агентствам. Ті або викуповували заборгованість, або діяли за агентським договором.

Увага: у відповідності з чинним законодавством максимальна сума штрафів та пені, які можуть бути нараховані за договорами позик, обмежена. Вона не може становити 300%, як було у випадку з розкритою співробітниками СБУ схемою.

Колектори діяли за класичною схемою: залякували боржників, тероризували їхніх родичів, колег і роботодавців. Словом, чинили психологічний тиск. На жаль, більшість громадян як і раніше сприймають слова колекторів всерйоз і піддаються на провокації, будь-якими силами намагаються закрити заборгованість, часто беруть через це нові кредити. В результаті тіло боргу зростає, і людина з часом потрапляє в кредитну яму, вибратися з якої стає неймовірно складно.

Піддалися тиску боржники компанії віддавали борг з неправомірно нарахованими штрафами. Після цього компанія виводила гроші на офшорні рахунки, розплачувалася з колекторами і продовжувала роботу по тій же схемі. Співрозмовники ЗМІ в інтерв’ю говорять про те, що схема була чи не більш прибутковою, ніж сам процес мікрокредитування населення через інтернет. На жаль, в умовах нинішньої економічної ситуації позики під високий відсоток часто залишаються невиплаченими і компанії змушені працювати, накопичуючи великий обсяг «безнадійних» заборгованостей клієнтів.

Обшуки і порушення кримінальної справи правоохоронними органами

За фактом виявлених порушень співробітники СБУ провели 15 обшуків в Києві. Відповідно до неофіційної інформації, документи та техніку вилучали як в офісах причетних до вимагання колекторських агентств, так і в самій компанії. На даний момент проводиться перевірка, вирішується питання про порушення кримінальної справи.

Не виключено, що розкриття факту вимагання неіснуючих по суті боргів (по крайней мере, в тому обсязі, в якому вони представлялися співробітниками МФО), стане прецедентом для внесення змін в чинне законодавство. Раніше в Раді прийняли поправки, які обмежили максимальний розмір боргу за договорами позики на термін до 1 місяця), а також ввели нові правила для діяльності колекторських агентств.

Чи означає це, що брати позики в МФО небезпечно

Зовсім немає. Погляньте на відгуки клієнтів авторитетних мікрофінансових організацій – вони вдячні компаніям за допомогу у вирішенні тимчасових труднощів. Не варто боятися МФО, які офіційно зареєстровані і працюють відповідно до чинного законодавства. Розвиток ринку мікрофінансування – абсолютно нормальне явище, властиве США, Японії, європейських країн.

Головне – уважно читати договір і знати свої права. Закон встановлює обмеження не тільки по максимально можливу суму нараховуються штрафів і пенею – він також регулює діяльність колекторських агентств. Громадянам, які знають свої права і готові відстоювати їх боятися нічого. Загрози колекторів – не більше ніж телефонне хуліганство і стандартний метод психологічного тиску.

Що робити, якщо колектори вимагають у вас гроші

Перш за все, вивчити закони. Не піддавайтеся на провокації – ні на що більше, ніж на дзвінки з погрозами колектори нездатні. Варто відзначити, що далеко не всі агентства застосовують подібні методи. Авторитетні МФО воліють співпрацювати з колекторами, які працюють в рамках правового поля. Але якщо ви все ж зіткнулися з вимагачами, то розмовляйте з ними тільки юридичною мовою.

Пам’ятайте: якщо ви не надавали підроблених довідок, то ваc не можуть притягнути до відповідальності за шахрайство. Це поширена «страшилка» від колекторів, яка не має нічого спільного з реальністю. Ви також не зобов’язані оплачувати чужі борги, навіть якщо мова йде про ваших родичів.

Дійте за законом:

  • Вимагайте, щоб колектор представився і назвав агентство, в якому він працює, а також підстави пред’явлення претензій.
  • Посилайтеся на закони про споживче кредитування та правові акти, що регулюють діяльність колекторських агентств.
  • Якщо не хочете спілкуватися з колекторами – встановіть програму для блокування небажаних дзвінків на телефон і порадьте родичам зробити те ж саме.
  • Якщо ви не згодні з нарахованими відсотками – чекайте суду, в якому заявите про неправомірність зазначених кредиторам штрафів і пенею.
  • Повідомте колекторам про те, що напишіть заяву про вимагання та зверніться в прокуратуру – це допоможе охолодити їх запал.

Ми також рекомендуємо записувати розмови з колекторами і вимагати від них письмового спілкування. Це дозволить зібрати доказову базу для звернення в правоохоронні органи і можливого суду.

Щоб не стикатися з вимагачами, довіряйте тільки авторитетним МФО і отримуйте позики без ризику. На нашому сайті представлений каталог надійних мікрофінансових організацій з блискучою репутацією. З числа їх пропозицій можна вибрати варіант позики, на який не будуть нараховані штрафи та пені понад встановлену норму. Ви можете бути впевнені, що всі вони працюють в повній відповідності з чинним законодавством.